Blog

Šta da radite kada umor postane vaš izazov broj 1?

Umor

Umor – najčešće neprijatno stanje?

Umor – da li je to naše najčešće neprijatno stanje ili izgovor za mnoge stvari? Koliko ste puta sami sebi priznali – eh, da mi je samo da se ljudski odmorim, sve bih poslije lako uradio/la. Ako iz dana u dan konstatujete sljedeće svoje stanje-  nemam snage i samo mi se spava, potrebno je da više saznate o umoru uopšte, i raznim stanjima do kojih on može dovesti, ako se adekvatno ne sanira na vrijeme. Još jedan razlog za vaš zamor koji vremenom ne prolazi jeste i sindrom hroničnog umora. On predstavlja kompleksno stanje koje karakteriše izražen stalni zamor, koji se ne smanjuje samo odmaranjem i pojačava se sa novim aktivnostima, sa mnogobrojnim propratnim simptomima. Hroničan umor kod žena je naročito izražen neposredno prije, kao pms sindrom, ili za vrijeme menstrualnog ciklusa. Hroničan umor se može javiti i u periodu kada smo se tek oporavili od virusne infekcije. Još jedan sindrom koji je u vrijeme pandemije postao naročito izražen je post-virusni zamor. Post-viralni zamor se javlja nakon što preležimo viruse tipa virusa gripa, COVID-19, Epštajn-Bar, herpesa, groznice Zapadnog Nila i drugih. Ako ste preležali neki od ovih virusa, a i poslije par nedjelja osjećate neke od simptoma ispod, vrlo je vjerovatno da patite baš od ovog sindroma.

Kako da prepoznate post-viralni zamor?

Oporavak od virusa je individualan i različit od osobe do osobe – neko se oporavi za par nedjelja, a nekom je potrebno više vremena da se vrati ‘na staro’. Zamor je uobičajena posljedica borbe organizma sa virusom, ali ako se tijelo još uvijek bori sa simptomima nedjeljama nakon što je infekcija uklonjena, onda se postavlja dijagnoza post-viralnog zamora.

Najčešći simptomi ovog sindroma su:

  • izražen umor
  • hronični umor
  • tegobe sa disanjem
  • bolovi u mišićima i umor
  • malaksalost
  • pospanost i umor
  • bol u grlu i uporan kašalj
  • malaksalost i vrtoglavica
  • glavobolja
  • otečene žlijezde
  • manjak koncentracije ili problemi sa pamćenjem
Kao što vidimo, jedan od čestih simptoma post-virusnog zamora jeste i malaksalost. Malaksalost predstavlja brzo zamaranje pri bilo kom radu, koje ranije nije postojalo ili osoba ga nije osjećala, i javlja se samo za vrijeme neke aktivnosti, za razliku od hroničnog zamora, koji se osjeća i u mirovanju. Kada ste malaksali, možete osjetiti sljedeće simptome: malaksalost u nogama, naročito poslije dužeg stajanja ili hodanja, zatim zajedno umor i malaksalost, ili možete konstatovati stanje – stalno mi se spava, i pitati se šta onda da radite. Vjerovatno će vam prvo pasti na pamet suplementacija – koji su prirodni lijekovi za malaksalost, ili tablete protiv umora koje bi mogli da konzumirate, da biste se vratili u normalno, odmorno stanje? Odgovor slijedi u zadnjem pasusu. Zamor koji osjećaju osobe koje muči ovaj sindrom nije tipičan zamor koji osjetimo poslije nekog uobičajenog fizičkog napora. Kod post-viralnog zamora osjećate se potpuno iscrpljeno i nemoćno, kako fizički tako i mentalno. Mali, svakodnevni napori izgledaju nemoguće, na primjer odlazak do prodavnice ili širenje veša. Čak i kada se naspavate ne osjećate se odmorno, već se budite iscrpljeni. Ovakvo stanje može da traje nekoliko nedjelja, ali se neki simptomi mogu odužiti i na nekoliko godina poslije inicijalne infekcije. Ali ima nade – studije pokazuju da ako se post-viralni zamor rano dijagnostikuje, šanse za brz oporavak su bolje. Zato je važno da se pridržavate savjeta koji će vašem tijelu pomoći da se oporavi što je brže moguće. Svako od nas ponekad osjeća zamor, koji uslijed dugog trajanja i intenziteta može preći u konstantan umor. Nekada uslijed previše aktivnosti, opterećenosti poslom, stresom i brojnim obavezama osjećamo pospanost i malaksalost, ili kombinaciju simptoma: umor i pospanost, malaksalost i umor, stalna pospanost, psihički umor.

Da li post-virusni zamor zaobilazi nekog?

Po podacima izgleda da niko nije pošteđen – među oboljelima ima svih uzrasta, od djece do starih ljudi, onih sa hroničnim bolestima ali i onih dobrog zdravlja. Još uvijek nije jasno zašto se ovaj zamor javlja, a neke teorije kao razlog navode neuobičajen odgovor tijela na virus, povišen nivo proinflamatornih citokina koji izazivaju zapaljenje, ili upalu nerava.

Kako se post-viralni umor liječi?

Nažalost, još uvijek ne postoji adekvatan lijek protiv zamora, pošto nije poznat ni tačan uzrok istog. Zato terapija podrazumijeva kontrolu simptoma uz pomaganje tijelu da ojača da bi sopstvenim mehanizmima ubrzalo oporavak. Ako imate bolove, konsultujte svog ljekara ili farmaceuta za preporuku lijekova protiv bolova koje biste mogli da koristite. Efikasan analgetik vam može pomoći i da bolje spavate, i da imate više energije u toku dana. Kvalitetan san je ključan da se tijelo odmori koliko je moguće, zato se potrudite da idite na spavanje svakog dana u isto vrijeme i da spavate najmanje 8h. Od pomoći vam mogu biti i aktivnosti kao što su joga, masaža, akupunktura, ali i kratke drjemke u toku dana. Samo nemojte pretjerivati sa spavanjem preko dana, jer zbog toga možete biti još umorniji.

Za nestanak umora bitan je unos vitamina i minerala!

Bez obzira da li se oporavljate od virusa ili patite od post-viralnog zamora, veoma je važno da svom tijelu pružite adekvatnu podršku dok se oporavlja, a to prije svega podrazumijeva kvalitetnu ishranu. Potrudite se da uvedete što više povrća i voća (sve dolazi u obzir – svježe, bareno, pečeno, turšija, konzervisana hrana). Pijte što više vode (barem 2l dnevno) i izbjegavajte industrijske prerađevine (pekarske proizvode, slatkiše i grickalice, brzu hranu, itd.). Vitamini i minerali koji naročito pomažu tijelu u oporavku su prije svega N-acetil cistein, koji pomaže čišćenje pluća i moćan je antioksidans; zatim vitamini C i D, cink, selen, mangan… Šarenilo voća i povrća na tanjiru će vam pomoći da unesete mnoštvo hranljivih sastojaka, ali također možete tijelu pružiti podršku i kroz suplementaciju. Kvalitetan suplement koji sadrži sve ove sastojke u preporučenim dozama biće vam pravi saveznik da svakog dana unesete sve ključne elemente za oporavak tijela. Na kraju, ostaje vam da budete strpljivi i date svom tijelu vremena da se oporavi. Nažalost, ne postoji prečica do dobrog zdravlja, ali uz male korake i dobre navike vaše tijelo će naći način da se vrati u staru, dobru formu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *