Ako se do sada niste upoznali sa superiornim efektom alfa lipoinske kiseline, vrijeme je. Alfa lipoinska kiselina je organsko jedinjenje koje u svojoj strukturi posjeduje i molekul sumpora. Humani organizam ima sposobnost da sintetiše alfa lipoinsku kiselinu na nivou mitohondrija, stoga pripada grupi takozvanih neesencijalnih nutrijenata, iako bi se zbog njenih pojedinih efekata u organizmu moglo reći da podsjeća na vitamine. Alfa liponska kiselina se u organizmu sintetiže u maloj količini, pa je kod velikog procenta populacije na nivou ispod optimalnog, takodje nivo alfa liponske kiseline u organizmu se smanjuje sa starenjem. Zbog toga se organizam snabdijeva adekvatnom količinom alfa lipoinske kiseline putem ishrane i suplementacijom.
Uloge alfa lipoinske kiseline u organizmu
Antioksidativni efekat – zaštita ćelija od oksidativnog stresa
Slobodni radikali su hemijske supstance koje normalno nastaju u metaboličkim procesima u organizmu. Ukoliko produkcija slobodnih radikala nadmaši antioksidativnu zaštitu dolazi do oksidativnog stresa tj. do oštećenja ćelija i tkiva od strane slobodnih radikala. Alfa lipoinska kiselina predstavlja idealan antioksidans jer posjeduje sposobnost neutralizacije različitih vrsta slobodnih radikala podjednak u hidrofilnoj i lipofilnoj sredini. Što zapravo znači da alfa lipoinska kiselina ostvaruje antioksidativni efekat unutar ćelija i tkiva ali i u međućelijskom prostoru.I to nije sve…
Pored sposobnosti neutralizacije slobodnih radikala, alfa lipoinska kiselina posjeduje sposobnost regeneracije drugih antioksidanasa. Da bi neutralisali slobodne radikale, vitamini poput vitamina C moraju da daju jedan slobodan elektron. Davanjem elektrona, prelazi u oksidovanu formu koja nema antioksidativnu aktivnost. Da bi ovaj molekul Vitamina C ponovo funkcionisao kao antioksidans on mora preći u redukovanu formu preuzimanjem elektrona. Za ovaj proces ponovne aktivacije, vitaminu C potrebni su drugi antioskidansi. Vitamini C i E, kao i glutation ključni su antioksidansi za odbranu organizma od oksidativnog stresa i mogu se iznova reciklirati iz oksidovane u redukovanu formu. Zbog sposbnosti regeneracije ovih vitamina, alfa lipoinska kiselina je esencijalna u borbi protiv oksidativnog stresa.Doprinosi normalnom metabolizmu glukoze
Veliki broj kliničkih studija pratio je efekat alfa liponske kiseline na metabolizam glukoze. Alfa lipoinska kiselina predstavlja važan faktor koji ima uticaj na metabolički proces konverzije glukoze u energiju. Pokazano je da doprinosi smanjenju insulinske rezistencije, tako što doprinosi ubrzanju preuzimanja glukoze iz krvi u mišćno i masno tkivo. Pored ubrzanja preuzimanja glukoze u mišićne ćelije alfa lipoinska kiselina ostvaruje efekat i na povećanje iskoristljivosti glukoze, stimulacijom enzimskog kompleksa koji je uključen u proizvodnju energije na nivou ćelija. Takodje, pokazano je da primjena alfa lipoinske kiseline doprinosi smanjenju rizika za razvoj komplikacija dijabetesa melitusa. Klinički je dokazano da primjena alfa lipoinske kiseline smanjuje progresiju i olakšava simptome oštećenja nerava i smanjuje rizik za razvoj dijabetesne neuropatije i doprinosi smanjenju bola kod već prisutne dijabetesne neuropatije.Doprinosi zdravlju nervnog sistema i održavanja normalne kognitivne funkcije
Starenje je praćeno povećanom produkcijom oksidativnog stresa na nivou nervnog sistema. Zbog svog intenzivnog metabolizma, dolazi do veće produkcije slobodnih radikala u neuronima koji vremenom postaju veoma osjetljivi na oksidativni stres. Pokazano je da zbog svog snažnog antioksidativnog i antizapaljenskog efekta alfa lipoinska kiselina ima značajnu ulogu u zaštiti nervnih ćelija od oksidativnog stresa i oštećenja. Kliničke studije potvrdjuju pozitivan efekat alfa lipoinske kiseline:- Na sprovodjenje nervnih impulsa i stimulaciju signalnih puteva vezanih za proces stvaranje memorije.
- Alfa lipoinska kiselina smanjuje progresiju oštećenja koja dovode do gubitka memorije kao i oštećenje nerava.
- Dokazano je da alfa lipoinska kiselina utiče na smanjenje bola i drugih nervnih senzacija poput osjećaja trnjenja i mravinjanja prilikom oštećenja nerava.